Scratch - en to pt translation catalogue (602 entries)

en: Language-Name
pt: Português

en: Language-Direction
pt: LTR

en: Font-Scale
pt: 1

en: Suppress-Bold
pt: falso

en: %H sensor value
pt: valor do sensor %H

en: %L contains %s
pt: %L contém %s

en: %a of %m
pt: %a da(o) %m

en: %b and %b
pt: %b e %b

en: %b or %b
pt: %b ou %b

en: %f of %n
pt: %f da(o) %n

en: %n mod %n
pt: resto da divisão de %n por %n

en: add %s to %L
pt: adicionar %s a %L

en: answer
pt: resposta

en: ask %s and wait
pt: perguntar %s e esperar

en: background #
pt: número do fundo

en: broadcast %e
pt: difundir a mensagem %e

en: broadcast %e and wait
pt: difundir a mensagem %e e esperar

en: change %g effect by %n
pt: alterar o efeito %g de %n

en: change %v by %n
pt: alterar %v de %n

en: change pen color by %n
pt: alterar a cor da caneta de %n

en: change pen shade by %n
pt: alterar o tom da caneta de %n

en: change pen size by %n
pt: alterar o tamanho da caneta de %n

en: change size by %n
pt: alterar o tamanho de %n

en: change tempo by %n
pt: alterar o ritmo de %n

en: change volume by %n
pt: alterar o volume de %n

en: change x by %n
pt: alterar x de %n

en: change y by %n
pt: alterar y de %n

en: clear
pt: apagar

en: clear graphic effects
pt: limpar efeitos gráficos

en: color %C is touching %C?
pt: a cor %C está a tocar na cor %C

en: control
pt: controlo

en: costume #
pt: número do traje

en: delete %y of %L
pt: remover %y item(s) de %L

en: direction
pt: direcção

en: distance to %m
pt: distância até %m

en: else
pt: senão,

en: forever
pt: repetir para sempre

en: forever if %b
pt: se %b, repetir para sempre

en: glide %n secs to x:%n y:%n
pt: deslizar em %n segundos para x:%n y:%n

en: go back %n layers
pt: afastar %n camadas

en: go to %m
pt: ir para %m

en: go to front
pt: vir para a frente

en: go to x:%n y:%n
pt: ir para x:%n y:%n

en: hide
pt: esconder

en: hide variable %v
pt: esconder a variável %v

en: if %b
pt: se %b, então

en: if on edge, bounce
pt: se bater na borda, ressaltar

en: insert %s at %i of %L
pt: inserir %s em %i item(s) de %L

en: item %i of %L
pt: %i item(s) de %L

en: join %s %s
pt: junção de %s com %s

en: key %k pressed?
pt: a tecla %k está a ser pressionada

en: length of %L
pt: comprimento de %L

en: length of %s
pt: comprimento de %s

en: letter %n of %s
pt: letra %n de %s

en: list
pt: lista

en: looks
pt: aparência

en: loud?
pt: o volume está alto

en: loudness
pt: volume

en: motion
pt: movimento

en: motor direction %W
pt: direccionar o motor %W

en: motor off
pt: desligar motor

en: motor on
pt: ligar motor

en: motor on for %n secs
pt: ligar motor durante %n segundos

en: motor power %n
pt: alterar potência do motor para %n

en: mouse down?
pt: o botão do rato está carregado

en: mouse x
pt: x do rato

en: mouse y
pt: y do rato

en: move %n steps
pt: andar %n passos

en: next background
pt: passar para o próximo fundo

en: next costume
pt: passar para o próximo traje

en: not %b
pt: não %b

en: operators
pt: operadores

en: pen
pt: caneta

en: pen down
pt: baixar a caneta

en: pen up
pt: levantar a caneta

en: pick random %n to %n
pt: valor ao acaso entre %n e %n

en: play drum %D for %n beats
pt: tocar o tambor %D durante %n batimentos

en: play note %N for %n beats
pt: tocar a nota %N durante %n batimentos

en: play sound %S
pt: tocar o som %S

en: play sound %S until done
pt: tocar o som %S até terminar

en: point in direction %d
pt: apontar para a direcção %d

en: point towards %m
pt: apontar em direcção a %m

en: repeat %n
pt: repetir %n vezes

en: repeat until %b
pt: até que %b, repetir

en: replace item %i of %L with %s
pt: substituir %i item(s) de %L por %s

en: reset timer
pt: reiniciar o temporizador

en: rest for %n beats
pt: descansar durante %n batimentos

en: round %n
pt: arredondamento de %n

en: say %s
pt: dizer %s

en: say %s for %n secs
pt: dizer %s durante %n segundos

en: sensing
pt: sensores

en: sensor %h?
pt: o sensor %h está activo

en: set %g effect to %n
pt: alterar o efeito %g para %n

en: set %v to %n
pt: alterar %v para %n

en: set instrument to %I
pt: alterar o instrumento para %I

en: set pen color to %c
pt: alterar a cor da caneta para %c

en: set pen color to %n
pt: alterar a cor da caneta para %n

en: set pen shade to %n
pt: alterar o tom da caneta para %n

en: set pen size to %n
pt: alterar o tamanho da caneta para %n

en: set size to %n%
pt: alterar o tamanho para %n%

en: set tempo to %n bpm
pt: alterar o ritmo para %n bpm

en: set volume to %n%
pt: alterar o volume para %n%

en: set x to %n
pt: alterar x para %n

en: set y to %n
pt: alterar y para %n

en: show
pt: mostrar

en: show variable %v
pt: mostrar variável %v

en: size
pt: tamanho

en: sound
pt: som

en: stamp
pt: carimbar

en: stop all
pt: parar tudo

en: stop all sounds
pt: parar todos os sons

en: stop script
pt: parar o guião

en: switch to background %l
pt: mudar para o fundo %l

en: switch to costume %l
pt: mudar para o traje %l

en: tempo
pt: ritmo

en: think %s
pt: pensar %s

en: think %s for %n secs
pt: pensar %s durante %n segundos

en: timer
pt: temporizador

en: touching %m?
pt: está a tocar na(o) %m

en: touching color %C?
pt: está a tocar na cor %C

en: turn %n degrees
pt: virar %n graus

en: variables
pt: variáveis

en: wait %n secs
pt: esperar %n segundos

en: wait until %b
pt: esperar até que %b

en: when %k key pressed
pt: quando a tecla %k for pressionada

en: when %m clicked
pt: quando a(o) %m for clicada(o)

en: when I receive %e
pt: quando receber a mensagem %e

en: x position
pt: posição x

en: y position
pt: posição y

en: (empty)
pt: (vazia)

en: 1 script
pt: 1 guião

en: About Scratch
pt: Sobre o Scratch

en: About this project:
pt: Sobre este projeto:

en: add comment
pt: adicionar um comentário

en: add comment here
pt: adicionar comentário aqui

en: all
pt: todos os

en: and
pt: e

en: Animation
pt: Animação

en: any
pt: qualquer dos

en: Art
pt: Arte

en: background
pt: fundo

en: backgrounds
pt: fundos

en: Backgrounds
pt: Fundos

en: brightness
pt: brilho

en: Brush size:
pt: Tamanho do pincel:

en: button
pt: botão

en: button pressed
pt: botão carregado

en: Camera
pt: Câmara

en: can rotate
pt: pode rodar

en: cancel
pt: cancelar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Choose a folder
pt: Escolha uma pasta

en: Choose new sprite from file
pt: Escolher novo acetato a partir de um arquivo

en: clean up
pt: limpar

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear canvas
pt: Limpar a tela

en: Close and continue
pt: Fechar e continuar

en: Close dialog?
pt: Fechar a caixa de diálogo?

en: Close paint editor?
pt: Fechar o editor de pintura?

en: close port
pt: feche porta

en: Close sound recorder?
pt: Fechar o gravador de som?

en: color
pt: cor

en: Compress Images
pt: Comprimir Imagens

en: Compress Sounds
pt: Comprimir Sons

en: Compress sounds and images
pt: Comprimir sons e imagens

en: Computer
pt: Computador

en: connected
pt: conectado

en: Connecting to
pt: Conectando com

en: Copy
pt: Copiar

en: costume
pt: traje

en: costumes
pt: trajes

en: Costumes
pt: Trajes

en: Could not read
pt: Não pôde ler

en: Could not read project; file may be damaged
pt: Não foi possível ler o projecto. O arquivo pode estar corrompido.

en: Could not write file
pt: Não pôde escrever arquivo

en: Create account
pt: Criar conta

en: Create an empty project
pt: Criar um projeto vazio

en: Data sent. Waiting for response...
pt: Informação enviada. Esperando resposta...

en: delete
pt: remover

en: Delete
pt: Remover

en: Delete a list
pt: Remover uma lista

en: Delete a variable
pt: Remover uma variável

en: Delete this background
pt: Remover este fundo

en: Delete this costume
pt: Remover este traje

en: Delete this sound
pt: Remover este som

en: Delete this sprite
pt: Remover este acetato

en: Desktop
pt: Ambiente de trabalho

en: disable remote sensor connections
pt: desactivar ligações a sensores remotos

en: distance
pt: distância

en: Documents
pt: Documentos

en: don't rotate
pt: não pode rodar

en: Don't Save
pt: Não Guardar

en: Done
pt: Feito

en: down
pt: baixo

en: down arrow
pt: seta para baixo

en: drag to resize
pt: arrastar para redimensionar

en: drag to rotate
pt: arrastar para rodar

en: draggable on website?
pt: é arrastável no sítio Web?

en: duplicate
pt: duplicar

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: edge
pt: borda

en: Edit
pt: Editar

en: Ellipse tool (draw outlined or filled ellipse or circle)
pt: Elipse (desenha o contorno ou a totalidade de uma elipse ou de um círculo)

en: enable remote sensor connections
pt: activar ligações a sensores remotos

en: Enter presentation mode
pt: Entrar em modo de apresentação

en: Eraser
pt: Borracha

en: Eraser size
pt: Tamanho da borracha

en: Error!
pt: Erro!

en: Examples
pt: Exemplos

en: Exit presentation
pt: Sair da apresentação

en: Exit presentation mode
pt: Sair do modo de apresentação

en: export
pt: exportar

en: Export Background
pt: Exportar Fundo

en: Export Costume
pt: Exportar traje

en: Export failed
pt: Exportação falhou

en: Export Sound
pt: Exportar Som

en: Export Sprite
pt: Exportar Acetato

en: export this costume
pt: exportar este traje

en: export this sound
pt: exportar este som

en: export this sprite
pt: exportar este acetato

en: Extras menu
pt: Menu de extras

en: Eyedropper tool (select a color)
pt: Pipeta (selecciona uma cor)

en: Failed:
pt: Falhou:

en: false
pt: falso

en: File
pt: Arquivo

en: File not found
pt: Arquivo não encontrado

en: Fill tool (fill areas with color or gradient)
pt: Balde de tinta (preenche área com uma cor ou gradiente)

en: first
pt: primeiro

en: fisheye
pt: olho de peixe

en: Flash blocks (fast)
pt: Piscar blocos (rápido)

en: Flash blocks (slow)
pt: Piscar blocos (lento)

en: Flip horizontally
pt: Inverter horizontalmente

en: Flip vertically
pt: Inverter verticalmente

en: For all sprites
pt: Em todos os acetatos

en: For this sprite only
pt: Apenas neste acetato

en: Game
pt: Jogo

en: Get surprise sprite
pt: Obter um acetato surpresa

en: Get the last thing deleted
pt: Obter a última coisa removida

en: Getting Started
pt: Para Começar

en: ghost
pt: fantasma

en: Go To Scratch Website
pt: Ir Para Sítio Web Scratch

en: grab screen region for new costume
pt: capturar região do ecrã para usar como novo traje

en: grab screen region for new sprite
pt: capturar região do ecrã para usar como novo acetato

en: Grow
pt: Aumentar

en: Grow sprite
pt: Aumentar acetato

en: hello
pt: olá

en: Hello!
pt: Olá!

en: help
pt: ajuda

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Page
pt: Página de Ajuda

en: Help Screens
pt: Ecrãs de Ajuda

en: Hide Motor Blocks
pt: Esconder Blocos do Motor

en: High (biggest)
pt: Mais alta (maior)

en: Home
pt: Casa

en: Images compressed
pt: Imagens comprimidas

en: import
pt: importar

en: Import
pt: Importar

en: Import an image on top of your current canvas
pt: Importar uma imagem e colocá-la sobre a tela corrente

en: Import Background
pt: Importar Fundo

en: Import Costume
pt: Importar Traje

en: Import Image
pt: Importar Imagem

en: Import List
pt: Importar Lista

en: Import Project
pt: Importar Projecto

en: import project
pt: importar projecto

en: Import Sound
pt: Importar Som

en: Incompatible Scratch file format
pt: Formato de arquivo Scratch incompatível

en: Is the folder read-only?
pt: A pasta é só de leitura?

en: JPEG Quality (10-100)?
pt: Qual a qualidade JPEG (10-100)?

en: kbytes
pt: Kio

en: Language
pt: Linguagem

en: large readout
pt: visor grande

en: last
pt: o último

en: left
pt: esquerda

en: left arrow
pt: seta para a esquerda

en: length
pt: comprimento

en: light
pt: luz

en: Line tool (draw lines)
pt: Linha (desenha linhas)

en: List name?
pt: Qual o nome da lista?

en: Low
pt: Baixa

en: Lowest (smallest)
pt: Mais baixa (menor)

en: Make a list
pt: Criar uma lista

en: Make a variable
pt: Criar uma variável

en: Max:
pt: Máximo:

en: meow
pt: miau

en: Message name:
pt: Nome da mensagem:

en: Min:
pt: Mínimo:

en: mod
pt: módulo

en: more
pt: mais

en: More tags:
pt: Mais etiquetas:

en: mosaic
pt: mosaico

en: mouse x:
pt: x do rato:

en: mouse y:
pt: y do rato:

en: mouse-pointer
pt: ponteiro do rato

en: Move
pt: Mover

en: Music
pt: Música

en: My Projects
pt: Os Meus Projectos

en: new
pt: novo

en: New
pt: Novo

en: New background:
pt: Novo fundo:

en: New costume:
pt: Novo traje:

en: New file name?
pt: Qual o novo nome do arquivo?

en: New Filename:
pt: Novo Nome de Arquivo:

en: New sound:
pt: Novo som:

en: New Sprite
pt: Novo Acetato

en: New sprite:
pt: Novo acetato:

en: No
pt: Não

en: No MIDI ports currently available.
pt: Não há portas MIDI disponíveis.

en: No motion blocks
pt: Não há blocos de movimento

en: no scripts
pt: nenhum guião

en: No serial ports found
pt: Nenhuma porta série encontrada

en: No variables.
pt: Nenhuma variável.

en: normal readout
pt: visor normal

en: Off
pt: Desligado

en: On
pt: Ligado

en: only face left-right
pt: pode apenas olhar para a esquerda ou para a direita

en: Open
pt: Abrir

en: Open a Scratch project
pt: Abrir um projecto Scratch

en: Open Project
pt: Abrir Projecto

en: or
pt: ou

en: Paint
pt: Pintar

en: Paint Editor
pt: Editor de Pintura

en: Paint new sprite
pt: Pintar um novo acetato

en: Paintbrush
pt: Pincel

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Percent? (100 gives original size)
pt: Qual a percentagem? (100 corresponde ao tamanho original)

en: Pictures
pt: Figuras

en: pixelate
pt: pontilhado

en: play
pt: tocar

en: Please enter a number
pt: Por favor introduza um número

en: pop
pt: saltar

en: Position the cross-hair to set the rotation center
pt: Use a retícula para estabelecer o centro de rotação

en: Preparing project...
pt: Preparando projecto...

en: Project author:
pt: Autor do projecto:

en: Project name
pt: Nome do projecto

en: Project Notes
pt: Notas do Projecto

en: Project notes
pt: Notas do projecto

en: Project uploaded.
pt: Projecto carregado.

en: Projects
pt: Projectos

en: Quit
pt: Sair

en: Quit Scratch
pt: Sair do Scratch

en: Reading
pt: Lendo

en: record
pt: gravar

en: Record
pt: Gravar

en: recording
pt: gravando

en: Rectangle tool (draw outlined or filled rectangle or square)
pt: Rectângulo (desenha o contorno ou a totalidade de um rectângulo ou de um quadrado)

en: Redo
pt: Refazer

en: Reference Guide
pt: Guia de Referência

en: Remote sensor connections enabled
pt: Ligações a sensores remotos activas

en: Remove viewer from stage
pt: Remover visualizador do palco

en: resistance
pt: resistência

en: resize this sprite
pt: redimensionar este acetato

en: reverse
pt: para trás

en: right
pt: direita

en: right arrow
pt: seta para a direita

en: Rotate clock-wise
pt: Rodar no sentido horário

en: Rotate counter-clock-wise
pt: Rodar no sentido anti-horário

en: rotate this sprite
pt: rodar este acetato

en: Rotation degrees?
pt: Quantos graus de rotação?

en: Save
pt: Guardar

en: Save a copy of the current project
pt: Guardar uma cópia do projecto actual

en: Save As
pt: Guardar Como

en: Save changes before quitting?
pt: Guardar as alterações antes de sair?

en: Save failed
pt: Falha ao guardar

en: save picture of scripts
pt: guardar um retrato dos guiões

en: save picture of stage...
pt: guardar um retrato do palco...

en: Save Project
pt: Guardar Projecto

en: Save Scripts Snapshot
pt: Guardar Retrato dos Guiões

en: Save Stage Shot
pt: Guardar Retrato do Palco

en: Save the current project
pt: Guardar o projeto actual

en: Save the current project?
pt: Guardar o projecto actual?

en: Save this project
pt: Guardar este projecto

en: Scripts
pt: Guiões

en: select serial/USB port
pt: selecionar porta sériel/USB

en: Select tool (move, modify, or delete selection)
pt: Selecção (move, modifica ou remove uma selecção)

en: Set costume center
pt: Estabelecer o centro do traje

en: Set language
pt: Mudar a língua

en: Set rotation center
pt: Estabelecer o centro de rotação

en: Set Single Stepping
pt: Configurar Execução Passo a Passo

en: set slider min and max
pt: estabelecer o mínimo e o máximo do deslizador

en: Share
pt: Partilhar

en: Share this project
pt: Partilhar este projecto

en: Share This Project Online
pt: Partilhar Este Projecto na Web

en: Show Motor Blocks
pt: Mostrar Blocos do Motor

en: show ScratchBoard watcher
pt: mostrar observador do ScratchBoard

en: Shrink
pt: Diminuir

en: Shrink sprite
pt: Diminuir acetato

en: Simulation
pt: Simulação

en: Single-step speed?
pt: Velocidade da execução passo a passo?

en: slider
pt: deslizador

en: Slider range:
pt: Gama de valores do deslizador:

en: Sound quality:
pt: Qualidade do som:

en: Sound Recorder
pt: Gravador de Som

en: Sounds
pt: Sons

en: Sounds compressed
pt: Sons comprimidos

en: space
pt: espaço

en: Sprite
pt: Acetato

en: Sprites
pt: Acetatos

en: sqrt
pt: raíz quadrada

en: Stage
pt: Palco

en: Stage selected:
pt: Palco seleccionado:

en: Stamp tool (select area, then stamp copies of it)
pt: Carimbo (selecciona uma área e carimba cópias dessa área)

en: Start green flag scripts
pt: Iniciar guiões com bandeira verde

en: Start Single Stepping
pt: Começar Execução Passo a Passo

en: stop
pt: parar

en: Stop everything
pt: Parar tudo

en: Stop Single Stepping
pt: Terminar Execução Passo a Passo

en: Story
pt: Estória

en: Support Site
pt: Sítio Web de Suporte

en: Switch colors
pt: Trocar cores

en: Switch to full stage
pt: Mudar para palco completo

en: Switch to presentation mode
pt: Mudar para modo de apresentação

en: Switch to small stage
pt: Mudar para palco reduzido

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Text tool (edit text layer)
pt: Texto (edita uma camada de texto)

en: That variable name is already in use
pt: Esse nome de variável já está em uso

en: that way
pt: por aí

en: The file name already exists. Overwrite existing file?
pt: O nome do arquivo já existe. Sobrescrever o arquivo existente?

en: thing
pt: coisa

en: this way
pt: por aqui

en: tilt
pt: inclinação

en: true
pt: verdadeiro

en: Turbo speed
pt: Turbo

en: turn into new sprite
pt: tornar num novo acetato

en: Undelete
pt: Recuperar remoção

en: Undo
pt: Desfazer

en: up
pt: para cima

en: up arrow
pt: seta para cima

en: Updating thumbnails
pt: Actualizando miniaturas

en: Upload succeeded!
pt: Carregamento teve sucesso!

en: Upload to Scratch Server
pt: Carregar no Servidor Scratch

en: Uploading
pt: Carregando

en: Variable name?
pt: Qual o nome da variável?

en: View on stage
pt: Ver no palco

en: What's your name?
pt: Como se chama?

en: whirl
pt: torcer

en: world
pt: mundo

en: Write Multiple Project Summaries
pt: Escrever Múltiplos Sumários de Projecto

en: Write Project Summary
pt: Escrever Sumário do Projecto

en: Yes
pt: Sim

en: Your project is now online at
pt: O seu projecto está agora na Web em

en: Your Scratch website login name:
pt: Nome de utilizador no sítio Web do Scratch:

en: Zoom in
pt: Aproximar

en: Zoom out
pt: Afastar

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Acoustic Bass
pt: Contrabaixo (dedilhado)

en: Acoustic Bass Drum
pt: Bombo Acústico

en: Acoustic Grand
pt: Piano de Cauda Acústico

en: Acoustic Snare
pt: Tarola Acústica

en: Agogo
pt: Agogó

en: Alto Sax
pt: Saxofone Alto

en: Applause
pt: Aplausos

en: Bagpipe
pt: Gaita de Foles

en: Baritone Sax
pt: Saxofone Barítono

en: Bass Drum 1
pt: Bombo 1

en: Bassoon
pt: Fagote

en: Bird Tweet
pt: Pássaro a Piar

en: Blown Bottle
pt: Sopro em Gargalo de Garrafa

en: Brass Section
pt: Secção de Metais

en: Breath Noise
pt: Respiração

en: Bright Acoustic
pt: Piano Acústico

en: Cabasa
pt: Afoxé

en: Cello
pt: Violoncelo

en: Chinese Cymbal
pt: Prato de Ataque Chinês

en: Choir Aahs
pt: Coro de Aahs

en: Church Organ
pt: Órgão de Tubos

en: Clarinet
pt: Clarinete

en: Claves
pt: Clavas

en: Closed Hi-Hat
pt: Pratos de Choque Fechados

en: Contrabass
pt: Contrabaixo

en: Cowbell
pt: Caneca

en: Crash Cymbal 1
pt: Prato de Ataque Crash 1

en: Crash Cymbal 2
pt: Prato de Ataque Crash 2

en: Distortion Guitar
pt: Guitarra Elétrica com Distorção

en: Drawbar Organ
pt: Órgão Hammond

en: Electric Bass (finger)
pt: Baixo Eléctrico Dedilhado

en: Electric Bass (pick)
pt: Baixo Eléctrico Beliscado com Palheta

en: Electric Clean Guitar
pt: Guitarra Eléctrica

en: Electric Grand
pt: Piano de Cauda Eléctrico

en: Electric Jazz Guitar
pt: Guitarra Semi-Acústica

en: Electric Muted Guitar
pt: Guitarra Eléctrica Abafada

en: Electric Piano 1
pt: Piano Eléctrico 1

en: Electric Piano 2
pt: Piano Eléctrico 2

en: Electric Snare
pt: Tarola Eléctrica (aro)

en: English Horn
pt: Corno Inglês

en: FX 1 (rain)
pt: Efeitos 1 (chuva)

en: FX 2 (soundtrack)
pt: Efeitos 2 (banda sonora)

en: FX 3 (crystal)
pt: Efeitos 3 (cristal)

en: FX 4 (atmosphere)
pt: Efeitos 4 (atmosfera)

en: FX 5 (brightness)
pt: Efeitos 5 (brilho)

en: FX 6 (goblins)
pt: Efeitos 6 (duendes)

en: FX 7 (echoes)
pt: Efeitos 7 (ecos)

en: FX 8 (sci-fi)
pt: Efeitos 8 (ficção científica)

en: Fiddle
pt: Rabeca

en: Flute
pt: Flauta Transversal

en: French Horn
pt: Trompa

en: Fretless Bass
pt: Baixo Eléctrico Sem Trastos

en: Glockenspiel
pt: Metalofone

en: Guitar Fret Noise
pt: Corda de Violão Riscada

en: Guitar Harmonics
pt: Harmónicos de guitarra

en: Gunshot
pt: Tiro (arma de fogo)

en: Hand Clap
pt: Palmas

en: Harmonica
pt: Harmónica

en: Harpsichord
pt: Cravo

en: Helicopter
pt: Helicóptero

en: Hi Bongo
pt: Bongô Agudo

en: Hi Wood Block
pt: Bloco de Madeira Agudo

en: Hi-Mid Tom
pt: Timbalão Médio-Agudo

en: High Agogo
pt: Agogô Agudo

en: High Floor Tom
pt: Surdo Agudo

en: High Timbale
pt: Timbale Agudo

en: High Tom
pt: Timbalão Agudo

en: Honky-Tonk
pt: Piano de Cabaré

en: Kalimba
pt: Quissange

en: Lead 1 (square)
pt: Solo 1 (onda quadrada)

en: Lead 2 (sawtooth)
pt: Solo 2 (dente de serra)

en: Lead 3 (calliope)
pt: Solo 3 (órgão a vapor)

en: Lead 4 (chiff)
pt: Solo 4 (ataque de órgão)

en: Lead 5 (charang)
pt: Solo 5 (charango)

en: Lead 6 (voice)
pt: Solo 6 (voz)

en: Lead 7 (fifths)
pt: Solo 7 (quintas)

en: Lead 8 (bass+lead)
pt: Solo 8 (baixo e solo)

en: Long Guiro
pt: Reco-Reco Longo

en: Long Whistle
pt: Apito Longo

en: Low Agogo
pt: Agogô Grave

en: Low Bongo
pt: Bongô Grave

en: Low Conga
pt: Conga Grave

en: Low Floor Tom
pt: Surdo Grave

en: Low Timbale
pt: Timbale Grave

en: Low Tom
pt: Timbalão Grave

en: Low Wood Block
pt: Bloco de Madeira Grave

en: Low-Mid Tom
pt: Timbalão Médio-Grave

en: Melodic Tom
pt: Timbalão Acústico

en: Music Box
pt: Caixa de Música

en: Mute Cuica
pt: Cuíca Abafada

en: Mute Hi Conga
pt: Conga Aguda Abafada

en: Mute Triangle
pt: Triângulo Abafado

en: Muted Trumpet
pt: Trompete em Surdina

en: Nylon String Guitar
pt: Guitarra de Cordas de Nylon

en: Oboe
pt: Oboé

en: Open Cuica
pt: Cuíca

en: Open Hi Conga
pt: Conga Aguda

en: Open Hi-Hat
pt: Pratos de Choque Abertos

en: Open Triangle
pt: Triângulo Aberto

en: Orchestra Hit
pt: Batida Orquestral

en: Orchestral Strings
pt: Harpa Orquestral

en: Overdriven Guitar
pt: Guitarra Eléctrica em Saturação

en: Pad 1 (new age)
pt: Fundo 1 (nova era)

en: Pad 2 (warm)
pt: Fundo 2 (cálido)

en: Pad 3 (polysynth)
pt: Fundo 3 (polysynth)

en: Pad 4 (choir)
pt: Fundo 4 (coro)

en: Pad 5 (bowed)
pt: Fundo 5 (friccionado)

en: Pad 6 (metallic)
pt: Fundo 6 (metálico)

en: Pad 7 (halo)
pt: Fundo 7 (halo)

en: Pad 8 (sweep)
pt: Fundo 8 (abertura do filtro)

en: Pan Flute
pt: Flauta de Pã

en: Pedal Hi-Hat
pt: Pratos de Choque (pedal)

en: Percussive Organ
pt: Órgão Percussivo

en: Piccolo
pt: Flautim

en: Pizzicato Strings
pt: Cordas em Pizzicato

en: Recorder
pt: Flauta de Bisel

en: Reed Organ
pt: Harmónio

en: Reverse Cymbal
pt: Prato Revertido

en: Ride Bell
pt: Prato de Condução (campânula)

en: Ride Cymbal 1
pt: Prato de Condução 1

en: Ride Cymbal 2
pt: Prato de Condução 2

en: Rock Organ
pt: Órgão de Rock

en: Seashore
pt: Ondas do Mar

en: Short Guiro
pt: Reco-Reco Curto

en: Short Whistle
pt: Apito Curto

en: Side Stick
pt: Golpe no Fuste da Tarola

en: Slap Bass 1
pt: Baixo Eléctrico Percutido 1

en: Slap Bass 2
pt: Baixo Eléctrico Percutido 2

en: Soprano Sax
pt: Saxofone Soprano

en: Splash Cymbal
pt: Prato de Ataque Splash

en: Steel Drums
pt: Tambor de Aço

en: Steel String Guitar
pt: Guitarra de Cordas de Aço

en: String Ensemble 1
pt: Orquestra de Cordas 1

en: String Ensemble 2
pt: Orquestra de Cordas 2

en: Synth Bass 1
pt: Baixo Sintético 1 (analógico)

en: Synth Bass 2
pt: Baixo Sintético 2 (digital)

en: Synth Drum
pt: Timbalão Sintético

en: Synth Voice
pt: Voz Sintética

en: SynthBrass 1
pt: Metais Sintéticos 1 (trompetes e trombones)

en: SynthBrass 2
pt: Metais Sintéticos 2 (trompas)

en: SynthStrings 1
pt: Cordas Sintéticas 1

en: SynthStrings 2
pt: Cordas Sintéticas 2 (filtro ressonante)

en: Taiko Drum
pt: Tambor Taiko

en: Tambourine
pt: Pandeirola

en: Tango Accordion
pt: Acordeão de Tango

en: Telephone Ring
pt: Telefone a Tocar

en: Tenor Sax
pt: Saxofone Tenor

en: Timpani
pt: Tímpanos

en: Tinkle Bell
pt: Sino

en: Tremolo Strings
pt: Cordas em Trémulo

en: Trumpet
pt: Trompete

en: Tubular Bells
pt: Carrilhão de Orquestra

en: Vibraphone
pt: Vibrafone

en: Violin
pt: Violino

en: Voice Oohs
pt: Voz de Oohs

en: Whistle
pt: Apito

en: Woodblock
pt: Bloco de Madeira

en: Xylophone
pt: Xilofone
